Jak zamaskować szambo? Poradnik dla estetów

Nawet najpiękniejszy projekt wspaniałego domu w okolicy z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami może zostać zniszczony przez konieczność znalezienia miejsca, w którym zostanie umieszczone szambo. Niestety – nie można go schować w jakimś niewidocznym rogu działki, bo musi być regularnie opróżniane przez ciężki samochód, który musi dojechać w pobliże. Przepisy określają też, jaka odległość musi dzielić szambo od granicy działki. Ten artykuł zawiera niejeden dobry pomysł na to, jak zamaskować szambo, które chce zajmować centralne miejsce w ogródku.

Jak skutecznie ukryć właz szamba?

Nawet najlepszy architekt zieleni musi przyznać, że warunki, jakie wymusza sposób obsługi przydomowego szamba, są skrajnie niesprzyjające. Każdy świetny pomysł szybko rozbija się o konieczność zapewnienia łatwego dostępu do całkiem sporych rozmiarów włazu. Drzewa, które świetnie zamaskowałyby nawet dość duży kształt wystający z ziemi, niestety odpadają. Ich sięgające bardzo głęboko korzenie mogłyby zniszczyć instalację i stać się przyczyną jeszcze poważniejszych problemów.

Szambo 10m3

Jak zatem skutecznie ukryć właz szamba, by jednocześnie nie sprawić sobie zbyt dużego problemu, gdy co kilka tygodni trzeba będzie zapewnić do niego dostęp ekipie sanitarnej?

Co sprawdzi się najlepiej?

Zanim zabierzesz się do realizacji poniższych propozycji, zdaj się na własną kreatywność i przedyskutuj pomysły, które przychodzą Ci do głowy z innymi domownikami. Być może to, co wydawało Ci się szalone i niemożliwe, wcale nie jest tak bardzo nierealne i zyska akceptację? Nie ograniczaj się do ukrywania włazu w korze sosnowej. Pamiętaj, że Twój dom i jego otoczenie ma się podobać przede wszystkim Tobie.

Jak zamaskować szambo - pokrywa.

Im bardziej naturalnie, tym lepiej

Posadź wysokie rodzime trawy z włóknistymi korzeniami wokół otworu, aby ukryć właz do szamba przed wzrokiem osób wypoczywających w ogrodzie.

Na pokrywie szamba możesz umieścić lekką statuę, misę przeznaczoną na kąpiel dla ptaków lub nawet zaplanować całą rabatę z roślinami doniczkowymi. Zwróć uwagę na to, aby w razie konieczności demontaż był jak najprostszy.

Sztuczne skały krajobrazowe, które wykonasz z barwionego sprayem styropianu, są lekkie i łatwo można je odsunąć, aby w razie potrzeby uzyskać szybki dostęp.

Jak jeszcze można zamaskować szambo? Możesz zaprojektować całe ruchome ogrody skalne. Są to świetne tymczasowe sposoby maskowania nawet dość dużych powierzchni, które mogą całkowicie ukryć obszar, którym niekoniecznie chcesz się chwalić.

Pokryj pokrywę mozaiką. Małe kolorowe płytki lub kamienie można wykorzystać do stworzenia mozaiki na wierzchu betonowej pokrywy, by nikt nawet nie pomyślał, że pod spodem znajdują się jakieś nieczystości lub ścieki.

Starą beczkę na wino można przeciąć na pół i wypełnić kwiatami lub odwrócić do góry nogami, aby uzyskać ciekawą aranżację.

Jeśli nie możesz znaleźć niczego do umieszczenia na pokrywie, która pasuje do estetyki otaczającego podwórka, pomaluj ją na ten sam kolor, co istniejące otoczenie.

Ogród - pokrywa szamba.

Jak zamaskować szambo? Najlepsze pomysły i ciekawe realizacje

Oto kilka najciekawszych pomysłów, które mogą zainspirować Cię do stworzenia swoich własnych kreacji. Czerp z nich, ile chcesz!

Rośliny zielone nad szambem

Na podkładzie z geowłókniny ułóż warstwę żwiru. Możesz w niej umieścić pojedyncze większe kamienie. Niewielkie dołki wypełnij ziemią i posadź w niej rośliny płytko ukorzenione i takie, które lubią suchą glebę. Najlepsze są rozchodniki i rojniki, ale sprawdzą się także goździki, macierzanka i gęsiówka.

Sztuczny głaz narzutowy w ogrodzie

Świetnym pomysłem na zamaskowanie nie tylko włazu, ale całej pokrywy szamba jest umieszczenie sztucznego głazu. Wokół niego można zaaranżować skalniak, który wygląda bardzo naturalnie na tle skały, nawet sztucznej.

Sposób na przydomową oczyszczalnię ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, które coraz częściej są instalowane na nowoczesnych działkach, wymagają znacznie rzadszego dostępu. Ciągle jednak do zamaskowania zostaje górna część obudowy, która ma niewiele wspólnego z naturalnym otoczeniem, w którym została zabudowana. Jak sobie poradzić w tym przypadku?

Rabata kwiatowa na oczyszczalni

Nad przykrytą żwirem i niezbyt grubą warstwą gleby pokrywą przydomowej oczyszczalni warto urządzić rabatę krzewowo-kwiatową. Można tutaj posadzić lub zasiać rośliny, które są nieco bardziej wymagające, ale w zamian zaoferują bardziej atrakcyjny wygląd. Polecane niskie i słabo ukorzeniające się krzewy to berberysy, pigwowce, tawuła japońska, róża pomarszczona. Spośród bylin godne uwagi są wilczomlecze, ciemierniki, żywokost i kosaćce.

Czego nie robić przy maskowaniu szamb?

Ze względu na uwarunkowania techniczne, niektóre pomysły zdecydowanie nie są godne polecenia. Oto kilka spraw, o których należy pamiętać:

  • Drzewa i krzewy mają rozbudowany system korzeniowy, który może uszkodzić instalację. Unikaj sadzenia ich w pobliżu szamba.
  • Zwracaj uwagę na właściwości trawy, którą wysiewasz. Niektóre gatunki mogą skutecznie utrudnić dostęp, gdy będziesz trzeba awaryjnie odsunąć właz.
  • Instalując ogrodzenie, pamiętaj, by nie wkopywać słupków zbyt głęboko. Pamiętaj, wybierając miejsce na szambo, ile od granicy działki musi być ono zlokalizowane.
  • Nie wykorzystuj powierzchni wokół szamba do urządzenia ogrodu warzywnego, gdyż możesz skazić uzyskane w ten sposób warzywa.