Jak działa czujnik napełnienia szamba?

Czy problem wylewania szamba dotyczy także Ciebie? A może świadczysz usługi asenizacyjne i na co dzień stykasz się z tym problemem u swoich klientów? Rozwiązaniem w obu przypadkach może być czujnik napełnienia szamba. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa.

Czym jest czujnik napełnienia szamba?

Sprawdzanie poziomu szamba nie należy do przyjemnych i lekkich czynności. Jest jednak konieczne, aby ocenić jego stan. Bez tego bardzo łatwo o wylanie, co wiąże się nie tylko z nieprzyjemnym zapachem, lecz także może doprowadzić do konfliktów z sąsiadami.

Szambo betonowe dolnośląskie

Doskonałą alternatywą manualnego sprawdzania poziomu cieczy w zbiorniku może być montaż sygnalizatora, który powiadomi nas poprzez sygnał dźwiękowy o przekroczeniu bezpiecznej granicy, np. alert GM S II. Czujnik poziomu nieczystości możesz kupić zarówno w wersji bezprzewodowej, jak i przewodowej.

Betonowe szambo - montaż.

Czujnik przewodowy najczęściej montowany jest w sytuacji, kiedy nie ma przeciwwskazań do poprowadzenia kabla między szambem a budynkiem, w którym będziemy mieć zamontowany czujnik. Sygnalizator powinien znajdować się w pomieszczeniu, które jest odwiedzane przez domowników przynajmniej raz dziennie. W skład czujnika przewodowego wchodzi odbiornik, który informuje o stanie szamba, zasilacz oraz sonda lub pływak. Sygnalizatory

Czujnik przewodowy montowany jest, kiedy nie mamy możliwości przeciągnięcia kabla między budynkiem mieszkalnym a szambem. Urządzenie to działa poprzez nadajnik radiowy, który odbiera sygnały ze zbiornika na nieczystości, w którym znajduje się czujnik. Nawet solidnie wykonane szamba betonowe nie są w stanie zablokować tego sygnału. Urządzenie to jest bardzo łatwe w obsłudze. W razie zapełnienia zbiornika wydaje sygnał dźwiękowy, który informuje o konieczności zamówienia wozu asenizacyjnego.

Jak zamontować sygnalizator napełnienia szamba?

Sposób montażu czujnika napełnienia szamba zależy od jego rodzaju. Nieco inaczej wygląda montaż sygnalizatora przewodowego, a inaczej bezprzewodowego. W tym artykule przybliżymy montaż czujnika przewodowego. Do jego prawidłowego funkcjonowania konieczne jest poprowadzenie w ziemi przewodu sygnałowego, który będzie łączyć sygnalizator znajdujący się w budynku z sondą. Przewód powinien mieć średnicę około 0,2 mm i być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Kabel sygnałowy dla większej ochrony umieszczamy w peszlu lub plastikowej rurce.

Następnie szamba betonowe przewiercamy poniżej poziomu gruntu i wprowadzamy przewód, który podłączamy do sondy. Wielu użytkowników zbiorników na szambo zastanawia się, na jakim poziomie wewnątrz umieścić sondę. Zasada jest tutaj dość prosta, im zdecydujemy się umieścić sondę wyżej, tym mniej czasu będziemy mieli na wezwanie wozu asenizacyjnego. Dlatego warto w tym przypadku zachować rozwagę.

Jeżeli chodzi o ustawienia czujnika, to do każdego urządzenia dołączana jest instrukcja, dzięki której możemy prawidłowo sformatować urządzenie. Warto jednak pamiętać, ze sygnalizator jest zasilany przez baterie i co jakiś czas należy je wymieniać.

Korzyści z instalacji czujnika napełnienia szamba

Instalacja sygnalizatora poziomu ścieków wiąże się z kilkoma korzyściami. Przede wszystkim ogranicza koszty związane z wymianą zbiornika na większe szamba betonowe. Takie rozwiązanie może podnieść koszty wywozu nieczystości, ponieważ będzie się wiązać z dodatkowym przyjazdem wozu asenizacyjnego.

Dodatkowo bez względu na wiek właściciela posesji, manualne sprawdzanie poziomu zbiornika jest po prostu niewygodne. Włazy do studzienek są zazwyczaj ciężkie i ich podniesienie wymaga użycia siły. Nie wspominając już o estetycznych aspektach sprawdzania, czy szambo nie wylewa.

Szambo betonowe Gdynia

Czujnik napełnienia szamba - montaż.

Dzięki instalacji sondy i czujnika możemy zapomnieć o tym przykrym obowiązku. W momencie napełnienia szamba sygnalizator wyda sygnał dźwiękowy lub diody zmienią kolor na ostrzegawczy. Dzięki temu odpowiednio wcześniej mamy możliwość zamówienia wozu asenizacyjnego i opróżnienia szamba.

Sygnalizator napełnienia szamba — przewodowy czy bezprzewodowy?

Wybór opcji przewodowej lub bezprzewodowej czujnika napełnienia szamba zależy od indywidualnych preferencji użytkowników, możliwości technicznych oraz ograniczeń związanych z ukształtowaniem terenu. Montaż każdego z urządzeń ma swoje wady i zalety.

W niektórych jednak przypadkach instalacja bezprzewodowa nie jest możliwa. Przeciwskazaniem jest, np. żeliwna pokrywa szamba, która blokuje przepuszczanie sygnału radiowego. Z kolei systemy przewodowe są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, które z czasem mogą uszkodzić przewody. Dodatkowo na niektórych terenach, nie jest możliwe wprowadzenie kabli do ziemi, np. ze względu na kamieniste podłoże lub wylany beton. W takim przypadku montaż byłby nieopłacalny.

Niekiedy czynnikiem przemawiającym za stosowaniem urządzenia przewodowego lub bezprzewodowego jest indywidualne przekonanie właściciela posesji co do trwałości i większej skuteczności takiego rozwiązania. Jedno jest jednak pewne, montaż systemu sygnalizacji informującego o poziomie nieczystości ułatwi życie niejednemu posiadaczowi szamba.